Gražiausias pasaulio miestas – Hamburgas

Drąsu, ar ne? Tačiau taip sako patys hamburgiečiai, nė kruopelytės nesikuklindami. Taip skelbia jų vietinis radijas. Taip švyti užrašai, reklamuojantys šį Vokietijos uostamiestį. O kaip sakoma, iš dainos žodžių neišmesi. Turistams ir suvažiavusiems čia gyventi tik belieka su tuo sutikti. Arba ne.

Atnaujinta 2020 sausio 11 d.

Vizitinė kortelė – vanduo ir žaluma
Žaluma, kurios Hamburge gausu, o svarbiausia – vanduo suteikia šiam Vokietijos didmiesčiui ypatingo žavesio. Elbės upė, priimanti 365 dienas per metus laivus iš viso pasaulio, miesto ežeras Alster, be kurių Hamburgo neįsivaizduoja bėgikai, buriuotojai ir romantikos mėgėjai, ir kelios dešimtys kanalų, kuriuose prakaitą lieja arba aplinkiniais vaizdais grožisi irkluotojai profesionalai ir mėgėjai. Vandens tiek daug, kad Hamburgas tiltų skaičiais pralenkia visus Londono, Amsterdamo ir Venecijos tiltus kartu sudėjus – jų čia daugiau nei 2500. Bandyti juos suskaičiuoti, nevertėtų, geriau, laiką skirti svarbiausiems Hamburgo objektams.

Ką būtina pamatyti Hamburge?

 1. UOSTAS. Jį aplankyti būtina. Hamburgo uostas  Vieną didžiausių pasaulio uostų mėgsta net pati „Queen Marry 2”. Bene žinomiausias kruizinis laivas užsuka čia aštuonis kartus per metus. Hamburgiečiams ši „milžinė“ – vis dar atrakcija. "Queen Marry 2" HamburgeJai įplaukiant ir išplaukiant Elbės krantai tiesiog knibždėte knibžda nuo žmonių ir fotoaparatų blyksčių. Kada „Queen Marry 2“ lankosi Hamburge, galima rasti čia.
 2. SENASIS ELBĖS TUNELIS. Norint pamatyti kitą krantą su miesto, o ne uosto, vaizdais, verta praeiti senuoju Elbės tuneliu, kuris jau šimtą metų jungia du upės krantus ir yra beveik pusės kilometro ilgio. Daugiausiai juo vaikšto turistai, tačiau čia galimybe naudojasi ir uosto darbuotojai, greitai pasiekdami darbo vietą. Juo iki 22 valandos gali važiuoti ir automobiliai. Elbės tunelis
 3. PASIPLAUKIOTI ELBE. Galima mokamai ir nemokamai. Jei nuspręsite, kad jums reikia ne tik pamatyti, bet ir sužinoti daugiau apie Hamburgo uostą, tuomet galite įsėsti vieną iš daugybės laivų ir laivelių, į kuriuos turistai nuolat kviečiami. Mažesni laiveliai užsuka ne tik į krovininių laivų dalį, bet ir plaukioja kanalais kitoje uosto dalyje Speicherstadt. Pasiplaukiojimų kaina – nuo 15 iki 20 eurų. Trukmė – dažniausiai valanda. Kalba – dažniausiai vokiečių kalba. Tačiau dažnas siūlo kartą, kiek žinau – 13 val., pasivažinėjimą ir anglų kalba.Tačiau Elbe pasiplaukioti galima ir nemokamai. Na gerai, ne visai. Jeigu pirksite dienos bilietą (9-Uhr Ticket, nes važiuoti galima tik nuo 9val. ryto, kainuoja 6,6 eurai vienam žmogui arba 12,40 eurų – 5 žmonių grupei), tuo pačiu bilietu galite pasinaudoti ir įsėdę uoste ir į 62 laivą (plaukia nuo tilto Nr.2). Tai laivas su stotelėmis. Galite išlipti, kur jums norėsis, o galite su juo pirmyn ir atgal važiuoti arba netgi ilgiau, kol atsibos. Juo plaukiant matosi abu Elbės krantai: miestas ir uostas.
 4. SPEICHERSTADT. Dar viena uosto dalis, kurią būtina pamatyti. Speicherstadt
  Tai įspūdingų pastatų, raudonų plytų, būdingų Hamburgui, buvusių prekių saugyklų rajonas, kuris išsiraizgęs tarp kanalų. Čia anksčiau buvusi muitinė. Čia būdavo iškraunamos atplukdytos prekės. Tad jei pakelsite galvas aukštyn, pamatysite vis dar pastogėse kabančius didžiulius kablius, kuriais buvo keldinamos prekės iš laivų. Dabar šiuose „sandėliuose“ įsikūrę biurai.Klaidžiodami po Speicherstadt, užklysite ir į vadinamą Hafencity. Tai naujausias, turbūt moderniausias ir, greičiausiai nesuklysiu sakydama, prabangiausias Hamburgo rajonas uoste. Pažinsite iš ypač modernių pastatų. Kai kurie jų – labai originalūs.

  Hafencity
  Hafencity pabaigoje (einant uosto link) arba Hafencity pradžioje, jei eisite nuo uosto, pamatysite ir itin didingą milžinišką stiklinį pastatą. Tai įspūdingoji ir ilgai lauktoji  Elbės filharmonija su tobula akustika.

  Nuotr. Maxim Schulz

  Būtinai pasinaudokite proga patekti į filharmonijo apžvalgos aikštelę. Įėjimas nemokamas. Tiesa, kasoje teks pasiimt bilietą. Bet jis tik tam, kad būtų kontroliuojami žmonių srautai.

  8. LAIPTŲ RAJONAS,  Blankenese mikrorajone. Šią miesto dalį dar būtų galima pavadinti Hamburgo Italija. Tai dar vienas rajonas (miesto vakaruose), kuriame ne kiekvienas galėtų sau leisti įsigyti būstą. Ir viskas dėl vaizdų. Hamburgas_BlankeneseTačiau pirkti nereikia. Užtenka užsukti ir tiesiog grožėtis. Namai čia išsidėstę ant šlaito, ant begalės laiptų. Kažkas ryžosi juos suskaičiuoti ir sako, kad yra 58 laiptai su 4864 laipteliais. Blankenese laiptaiJais vaikštant jaučiamasi lyg klaidžiotum po labirintą. Kartais gali pasirodyti, kad vaikštot po privatų kiemą. Nebijokite, jei neužtverta, vadinasi, tai tiesiog tokia siaura gatvytė. Nuo kranto žvelgiant į šlaitą, vaizdas lyg iš paveikslo. O ir einant nuo pagrindinės Blankenese gatvės (Blankeneser Hauptstrasse) link laiptų labirinto dažnam užgniaužia kvapą: nuo viršaus atsiveria Elbės upė. Nusileiskite laiptais link vandens. Galėsite romantiškai žvelgti į upę ir laukti praplaukiančių laivų. Arba užsukite į prieplaukoje įsikūrusį restoraną.Krovininiai laivai Hamurge

6. Hamburgo rotuse ROTUŠĖ ir ALSTER EŽERAS. Pačiame miesto centre, kaip ir priklauso, stovi miesto rotušė. Jei kam tai primins Veneciją, tai nesuklysite. Pasirodo, ji ir buvo statoma (1897 metais) pagal Venecijos rotušės pavyzdį. Nebijokite užsukti į pačią rotušę ir po jos vidinį kiemą pasižvalgyti.Nuo rotušės aikštės atsiveria miesto ežeras Binnenalster. Nuo jo plaukioja maži laiveliai, plukdančiais miesto kanalais. Patariu paeiti iki didžiojo Alsterio arba kitaip Aussenalster. Dar viena Hamburgo vieta, lepinanti akis vaizdais. Šį ežerą mėgsta buriuotojai.

7. REEPERBAHN ir THE BEATLES. Po romantiškų pasivaikščiojimų prie vandens, čia būkite pasirengę kitiems vaizdams. Miesto mikrorajono St.Pauli dalis be jokių tabu. Čia verda naktinis gyvenimas: baras prie baro, klubas prie klubo. Jaunimas mėgsta gatvės Hamburger Berg barus. Daug barų įsikūrę aikštėje Hans-Albers-Platz arba gatvėje Große Freiheit. Tikrasis šurmulys prasideda maždaug apie 23 val. Nenustebkite viena šalia kitos įsikūrusių sekso reikmenų parduotuvių ar striptizo barų. Čia vis dar veikia ir pirmasis burleskos baras Vokietijoje „Queen Calavera“. Vyrai, būkite pasirengę gatvėje būti užkalbinti prostitučių (legalių). Beje, vyrams ir tik jiems, yra dar viena gatvė už uždarų vartų, kurioje vitrinose pamatysite išsirengusias merginas, kviečiančias užsukti pas jas. Hamburgas_gatve vyramsGarsioji Herbertstraße (taip vadinasi gatvė su merginomis vitrinose) mena laikus jau nuo 1797 metų. Tiesa, tuomet gatvė buvo atvira visiems. Sakoma, vartai buvo pastatyti nacių valdymo laikais.

Reeperbahn‘ui dėkingi visiems laikams visas pasaulis su grupe The Beatles priešakyje. Būtent čia įsikūrusiame muzikos klube „Indra“, kuris veikia iki šių dienų, išgarsėjo šis Liverpulio kvartetas, be kurio šiandien neįsivaizduojama popmuzikos istorija. Hamburg_Beatles PlatzEinant „Indros“ link prieš Große Freiheit gatvę aikštėje rasite jiems pastatytus originalius paminklus.

 1. ŽUVŲ TURGUS. Čia užsukti irgi verta.O  gal net  būtina.Hamburgo zuvu turgusVeikia tik sekmadienių rytais (nuo 1703 metų). Nuo aušros iki 9.30. Tiksliau: vasaros laikotarpiu, nuo balandžio iki spalio, turgus veikia nuo 5 val. ryto, o nuo lapkričio iki kovo mėn. turgus prekybą pradeda 7 val. Tiesa, jei naktinėsite Reeperbahn‘e, tai užteks tik nusileisti gatve žemyn. Kai kuriems hamburgiečiams tai būtina vakarėlių dalis.
  Žinoma, svabriausia turguje – šviežia žuvis. Tačiau dabar čia galima rasti ne tik jos, bet ir vaisių, daržovių, gėlių, kitų maisto produktų. Didžiausias šou prasideda prieš turgaus uždarymą. Kiekvienas pardavėjas nori išparduoti savo prekes. Kuo garsiau ir kuo pigiau. Tuomet tikrai verta išnaudoti momentą ir, pavyzdžiui, nusipirkti pilną vaisių krepšį tik už 10 eurų.
  O jei vis dar nesinori eiti namo, užsukite į Fischauktionshalle – pastatą pačiame žuvų turgaus centre. Kai naktiniai barai mieste užsidaro paryčiais, čia sekmadienio ankstų rytą prasideda vakarėliai (apie 5 val. ryto) su gyva muzika ir besiliejančiu alumi.  Užsukite. Taip pat yra į ką pasižiūrėti ir kuo stebėtis.
 1. hamburg-schanzenviertelSTERNSCHANZE. Alternatyvus rajonas – taip pavadinčiau šią miesto dalį. Meniškas. Pulsuojantis energija. Nebūtinai švarus. Daug jaunų žmonių ir menininkų. Daug jaukių kavinukių. Daugybę mažų butikų. Pagrindinė ir labiausiai šurmuliuojanti gatvė – Schulterblatt. Tai dar kitas Hamburgo veidas. Pamatyti verta.
 2. PARKAI. Hamburgas – labai žalias miestas. Tad tiems, kurie mėgsta pievas, gėles, medžių šlamesį, siūlau pasivaikščioti po miesto parkus:Planten und Bloomen
  Planten un Bloomen – pačiame miesto centre įkurtas parkas su rožių sodu, japonišku sodu, vaikų žaidimo aikštele, o taip pat fontanais. Nuo gegužės iki spalio mėnesio kiekvieną dieną 22 val. pusę valandos galima grožėtis vandens, šviesų ir muzikos šou. O sekmadienio popietėmis ir nemokama gyva muzika.
  Stadtpark HamburgStadtpark – kur pažvelgsi, visur žalia ir pievos. Lepintis saulėje, susitikti su draugais, grilinti, maudytis čia įrengtame baseine po atviru dangumi arba tiesiog prisėsti ant suoliuko – čia galima pasislėpti nuo miesto gatvių šurmulio. Miesto parke stovi beveik šimtmetį skaičiuojantis planetariumas. Galima užlipti ant jo stogo – atsiveria visas miestas. Arba galima užsukti į jo siūlomus renginius.
  Hamburg_Ohlsdorf kapinesOhlsdorf kapinės. Gal kai kuriems šis pasiūlymas nuskambės nejaukiai. Tačiau šios kapinės-parkas yra didžiausios pasaulyje su 400 ha ploto ir yra miestiečių mėgstamas jau 100 metų. Kapai pasislėpę už šimtamečių medžių. Tad vos įėjus į kapines, sunkiai suprasite, kur patekote. Kapinėse veikia dvi autobusų linijos, važinėjančios tik po jas. Čia netrūksta pievų, gėlynų ir vandens telkinių, prie kurių galima prisėsti ir pasigrožėti vaizdais. Retas patyrimas, bet tikrai įspūdingas.
 1. Welcome PointWEDEL. Tiesą sakant, tai jau nebe Hamburgas. Wedel yra miestas prie Hamburgo, ant Elbės kranto. Tačiau jei turėsite laiko (galioja tas pats bilietas, kaip po Hamburgą), užsukite į jį.  O užsukti čia vertėtų dėl vienos priežasties. Prie Elbės yra įsikūręs WELCOME POINT, kuriame pasitinkamas ir išlydimas kiekvienas krovininis ir kruizinis laivas, įplaukiantis ar išplaukiantis iš Hamburgo uosto tos šalies nacionaliniu himnu. O jei mokate vokiškai, tai geriausia šį vaizdą stebėti iš šalia esančio restorano. Čia įrengta radijo studija už didžiulio lango, kurioje pasakojama apie kiekvieną laivą: ką veža, iš kur plaukia, kiek sveria ir pan.

 

Komentarų: 9

 1. Pirmadieni, antradieni zadu praleisti Hamburge ir bandysiu pasinaudoti autores patarimais. Dekui, geras straipsnis

 2. Visada labai gera girdėti, kad kažkas pasinaudoja mano patarimais. Smagiu atradimų Hamburge ir gero oro!!! 🙂

 3. vakar grizau is Hamburgo.likau suzaveta-tikrai graziausias miestas.puikus straipsnis-trumpai ir aiskiai aprasyta.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s