„Hummel Hummel – Mors Mors“ arba pasaka apie Hamburgo simbolį – vandennešį

Kas jis? / Sergio Bruno nuotr.
Kas jis? / Sergio Bruno nuotr.

Esate, kada matę šią skulptūrą, stovinčią Hamburge? Arba panašią į ją? O žinote, kodėl ji stovi? Ne? Tuomet paseksiu jums pasaką-nepasaką. Visi šaltiniai teigia, kad tai tikrų tikriausia istorija.  Tad reikia ja tikėti.

Hans Hummel / Sergio Bruno nuotr.
Hans Hummel / Sergio Bruno nuotr.

Susipažinkite, jis – HANS HUMMEL. Tai jo pravardė, sako, kad tikrasis jo vardas – Johann Wilhelm Bentz (1787-1854). Gyveno vyrukas Hamburge tuo metu, kai šiame mieste dar nebuvo vandentiekių. Tai buvo 19 amžiaus vidurys. Pasirodo, seniau vandenį nešiodavo tik moterys. Tačiau vienas hamburgietis Christian Hummel nusprendė prie savo pensijos prisidurti iš papildomų darbų, ir būtent nešiojant vandenį. Jam iškeliavus Anapilin, jo darbą perėmė jau minėtasis Bentz‘as.

Raduonas Hummelis / Sergio Bruno nuotr.
Raduonas Hummelis / Sergio Bruno nuotr.

Kai Bentz‘as nešdavo vandenį, vaikai jį mėgdavo erzinti, šaukdami jau mirusiojo Christian Hummel vardu: Hummel Hummel. Oi, kaip norėdavo vandennešys tuos vaikus pasigauti ir jiems kailius išperti, bet dėl sunkios naštos, jis tik jiems atsakydavo MORS MORS. Senoji šio posakio reikšmė (Niederdeutsch  dialektu) – „Pasikasyk užpakalį“ („Klei di an’n Mors“).

Savo darbo hamburgietis neteko 1848 metais, kai Hamburge buvo pradėti tiesti vandentiekiai. Ir mirė jis visiškame skurde po 6 metų.

Neabejoju, tuomet Bentz‘as niršo ant vaikų ir ant pasaulio, nė neįtardamas, kad vieną dieną jis taps Hamburgo simboliu, o jo „pasikalbėjimas“ su vaikais – Hamburgo šūkiu.

Tad nenustebkite, jei stadionuose prieš koncertus ar ypač prieš sporto varžybas, girdėsite, kaip varžybų vedėjas į mikrofoną šaukia „Humel humel“, kartu su visu stadionu atsakykite – „Mors mors“. Muštynių nesitikėkite. Labiau pajusite vieningumo dvasią. Geras jausmas 🙂

Tiems, kas labiau susidomėjo šia istorija, Hamburge organizuojamos specialios Hummel ekskursijos. Viena jų – http://www.hamburger-hummeltour.de

Pagrindinė jo skulptūra, kartu ir fontanas stovi Radmachergang gatvėje / Sergio Bruno nuotr.
Pagrindinė Hummel skulptūra, kartu ir fontanas stovi Radmachergang gatvėje / Sergio Bruno nuotr.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s