Atradimai, vaikštant nuleidus galvą

Eiti nuleidus galvą, nebūtinai reiškia liūdėti. Juk tik taip galima rasti pamestą centą, rudenį  – grožėtis po kojomis čežančiais lapais. Jei žiūrėtumėm iš praktiškosios pusės, einant nuleidus galvą, visada pamatomos kliūtys. Arba? Arba pastebimos štai tokios auksinės spalvos plytelės.

Sergio Bruno nuotr.
Sergio Bruno nuotr.

Jų Hamburge – virš 4500 (čia jų daugiausia). Beveik 800 Vokietijos miestuose ir 15 Europos šalių – daugiau nei 40 tūkstančių.

Sergio Bruno nuotr.
Sergio Bruno nuotr.

Vokiškai šios plytelės pavadintos STOLPERSTEIN, ką reikštų kliūtis. Šios iniciatyvos pagrindinė mintis – už šių plytelių ne fiziškai, o emociškai užkliūti. Taip kažkuria prasme nusilenkti tiems, kurie nacionalsocializmo laikotarpiu buvo deportuoti ir nužudyti.

Kiek plytelių, tiek ir vardų, tiek ir istorijų. Ir šiai iniciatyvai pabaigos nematyti. Tuo įsitikinęs projekto iniciatorius menininkas Gunther Demnig, kuris pirmą kartą plyteles išklojo prieš 17 metų Kiolne. Be jokių leidimų. Tiesiog pabandymui. Po metų niekam nesakęs išklojo apie 50 plytelių ir Berlyne. Ir tik 2000 metais gavo pirmą oficialų leidimą iniciatyvą organizuoti oficialiai. Nuo to karto šis procesas taip įsisuko, kad plytelės pasiekė ir Rusiją. Kartais tų plytelių patiesimą inicijuoja net ir patys artimieji. Taip jų žuvusiųjų šeimos narių, koncentracijos stovyklose turėję numerius, vardai vėl įgauna atminimą.

Prieš paskutiniąsias aukų gyvenamąsias vietas, kartais darbovietes ar mokslo įstaigas paprastai klojamos plytelės. Kaip viename interviu pasakojo Gunther Demnig, pasitaiko ir tokių atvejų, kai tuose namuose vis dar gyvena tie, kurie žuvusiuosius prisimena.

Sergio Bruno nuotr.
Sergio Bruno nuotr.

Rodos, šis projektas turėtų iš visuomenės sulaukti tik palaikymo. Tačiau situacija kiek kitokia. Ne visose vietovėse jis svetingai sutinkamas. Vienas iš populiariausių kritiškų pasisakymų – šie vardai negerbiami, kai ant jų yra laipiojama. Štai, pavyzdžiu, Miunchene tokių plytelių gatvėje nerasite. O buvo paruošta daugiau nei 200. Joms buvo surasta kita vieta – vienos organizacijos patalpose. Kai kuriuose miestuose yra priimtas kitas sprendimas (pvz. Štutgarte): tik sutikus namo gyventojams, klojamos plytelės.

Sergio Bruno nuotr.
Sergio Bruno nuotr.

Tačiau iniciatyva, nepaisant kritikos, kuri neišvengiama, sėkmingai tęsiasi. O plytelės, net nesvarbu, kiek jų dar reikės, yra ir bus gaminamos rankomis. Kaip simbolis mechaniniams žmonių naikinimams prieš 70 metų.

__________________________________________________

Daugiau informacijos apie Stolperstein rasite čia: http://www.stolpersteine.com/

Komentarų: 4

 1. Labai idomus straipnis. Dabar jau gryzusi daug metu is Vokietijos,GYvenau Frankfurte prie Maino. Mane nuolat uzkliudavo tos auksines spalvos plyteles. Dabar zinau ju istorija!!!:)))

 2. Netycia atradau tavo bloga. Iskart patrauke aki, nes panasiai ir pas mane susikloste. Gyvenu dabar Vokietijoje ir sumaniau sita viesnage kazkaip iamzinti. Taip ir atsirado mano ispudziai is Bavarijos 🙂 Tiesa, mano blogas gal ne tiek naudingas kitiems, kaip tavasis. Bet ir skirtas jis daugiausia draugams ir pazistamiems. Idomu paskaityti, kaip sekasi kitiems. Seksiu tavo naujienas. Sekmes! Beje, o ka veiki Vokietijoje, kokiame mieste gyveni?

  1. Miela Džordana, o koks Tavo blogo adresas? Aš manau, kad jį būtų įdomu paskaityti ne tik Tavo draugams ir bičiuliams, bet ir kitiems, man irgi 🙂 O aš gyvenu Hamburge. Bet turbūt matyti pagal tai, apie kokį miestą daugiausia įrašų 🙂

   1. Pasitelkdama savo analitini mastyma taip ir pamaniau, kad gyveni kazkur siaureje 🙂 Ka veiki Vokietijoje? Kiek laiko jau ten esi? O mano blogo adresas sis: http://dzordanos-dienorastis.blogspot.de/
    Virsuje esantys irasai naujiausi, o apacioje senukai, mat sita bloga tesiu jau kelis metus, nuo to laiko, kai pirma karta ilgeseniam laikui apsistojai Vokietijoje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s