Kaip Vokietija laukia Kalėdų?

Iš www.meinestadt.de
http://www.meinestadt.de

Nieko negaliu su savimi padaryti, bet kai tik pradeda veikti kalėdinės mugės, aš pradingstu (tai atsakymas, kodėl ilgą laiką tylėjau ir nieko nerašiau 🙂 )… Ne tiesiogine prasme, bet pasisėdėjimų namie labai suretėja, nes tuo laikotarpiu aš „apsigyvenu“ kalėdinėse mugėse 🙂 Tuomet stengiuosi su seniai matytais ir kone kasdien matomais draugais pasimatyti būtent ten, nes būtent ten aš jaučiu pačią kalėdiškiausią nuotaiką!!! Net jei sniego nė su žiburiu nerasi, man vis tiek ten pačios tikriausios Kalėdos. Šurmulys, garuojantis gliūvainas (Glühwein), žybsinčios lemputės, mediniai kioskeliai su pardavinėjamais kepintais migdoliniais riešutais, kaštonais, žinoma, neapmirškime dešrelių, o taip pat dovanos, suvenyrai. Kai kurie miestai stato ir prakartėles su tikromis ir netikromis avimis. Man kaskart ten būnant kutena paširdžius, o veidą, noriu to ar ne, papuošia šypsena. Kai aš pirmą kartą patekau į kalėdinę mugę, pamaniau, kad aš patekau į … pasaką 🙂 Ir vis bandžiau save gnaibyti, ar tikrai nesapnuoju, ką matau 🙂 Bet čia tai mano asmeninė odė Weihnachtsmarktui. Pažįstu ir tokių, kurie vengia šių kalėdinių susibūrimų, sakydami, kad tai visiškas kičas. Kiekvienam savo.

O aš vis tiek turiu prisipažinti labai žaviuosi vokiečių pasirengimu Kalėdomis.  Jos prasideda kalėdinėmis mugėmis, kurios pradeda veikti pirmadienį prieš pirmąjį advento sekmadienį. Kaip nepakeičiama prieškalėdine tradicija jos įsitvirtino tik praėjusios amžiaus viduryje, nors iš tiesų pradžią mugės mena 14 amžių. Teko girdėti, kad gražiausias kalėdines muges turi Liubekas (Lübeck), Miunchenas (München)  ir Niurnbergas (Nürnberg). Pastaroji laikoma žinomiausia pasaulyje.

Kalėdinė mugė Niurnberge / Iš www.trivago.de
Kalėdinė mugė Niurnberge / Iš http://www.trivago.de

Didžiausia laikoma Kelno (Kölno), o seniausia datuojama Miuncheno kalėdinė mugė. Prie jos rikiuojasi Bautzen (netoli Dresdeno), Frankfurt am Main, Dresden. O štai mano bičiulis iš Rostoko man vieną dieną sako: „O tu žinai, kad mūsų mugė – pati didžiausia Šiaurės Vokietijoje?“. Ech, jei galėčiau, aplankyčiau visas 🙂 Ir nuoširdžiai tikiu, kad jos visos ypatingos. Bet, tiesą sakant, man kiekvienas Weihnachtsmarkt, kuriame lankausi – ypatingas 🙂

Neįsivaizduojamas kalėdinės mugės atributas - karštas vynas / www.utopia.de
Neįsivaizduojamas kalėdinės mugės atributas – karštas vynas / http://www.utopia.de

O kokia kalėdinė mugė be karšto vyno – Glühwein! Vokiečiai per metus jo išgeria 40 milijonų litrų. Karšto vyno „tėtis“ – antikos laikų gėrimas „conditum paradoxum“ – tai karštas vynas su prieskoniais. Glühwein’as gaminamas iš karšto arba balto vyno. Į jį dažniausiai dedamas cinamonas, gvazdikėliai, apelsino arba citrinos žievelės bei anyžius. Karštas vynas jokių būtų negali būti įkaitinamas iki daugiau nei 80 laipsnių karščio ir turi turėti 7 procentus alkoholio. Vokiečiai labiausiai geria raudoną, o štai italai pirmenybę teigia baltam vynui.

Na, o pirmąjį advento sekmadienį prasideda pats tikriausias Kalėdų laukimas. Kone kiekvienuose namuose atsiranda vietos adventiniam vainikui (Adventskranz) su keturiomis žvakėmis.Pirmąją savaitę dega viena žvakė, antrąją – jau abi, o kai dega visos, vadinasi, jau į duris beldžiasi Kalėdos.

Adventinis vainikas

Taip panašiai atrodė pirmasis adventinis vainikas / www.wikipedia.de
Taip panašiai atrodė pirmasis adventinis vainikas / http://www.wikipedia.de

Adventinio vainiko idėja priklauso Hamburgo evangelikų teologui J.H. Wichernui. Jis buvo įsteigęs našlaičių namus, o vaikai Advento metu nuolat klausinėdavo, kada bus Kalėdos. Tai gerajam auklėtojui gimė mintis (tai buvo 1839 metai), pagaminti tokį vainiką. Tuomet jis buvo ne iš eglių šakų, o medinis. Įstatė jis keturias dideles baltas žvakes, o tarp jų dvidešimt mažų raudonų žvakučių, ir kiekvieną dieną jos buvo uždegamos. Po šimto metų šią idėją pasiėmė ir katalikų bažnyčia.

Dabar vaikams degti žvakučių kasdien dažniausiai nereikia. Prasidėjus Adventui, jie gauna dovanų Advento kalendorių su 24 langeliais. Šiandien ten dažniausiai slepiasi saldumynai ar mažos dovanėlės. Pirminė mintis buvusi kiek kitokia (inicijavo ją vėl evangelikų pastorius 19 amžiaus viduryje). Ant sienos kasdien iki pat Kalėdų šeimos ant sienos kabindavo po biblinį paveikslėlį. Po keliasdešimt metų vienai evangelikų leidyklai Hamburge gimė mintis išleisti spausdintą kalendorių. Tuomet jis buvęs laikrodžio formos. Per laiką jis įgavo tokią formą, kokia yra šiandien. Kas jį perka, o kas gamina rankomis.

Advento kalendorius gali būti ir toks
Advento kalendorius gali būti ir toks

Ir dar viena tradicija mane labai žavi Vokietijoje – tai kalėdinės pasakos. Be jų vokiečiai taip pat neįsivaizduoja pasirengimo Kalėdoms. Jų yra labai daug. Rimtų, smagių, linksmų, graudinančių. Bet kokiu atveju, skirtos jos susimąstyti, nurimti. Knygų lentynose jų pasirinkimas didelis. Ir skirtos jos visiems: tiek mažiems, tiek dideliems.

———————

Iš www.bilder-foto-s.de
http://www.bilder-foto-s.de

Rodos, viską pasakiau, ką norėjau. Ir tai buvo mano paskutinis įrašas šiais metais. Esu be galo dėkinga Jums, kad skaitote, ką rašau, ką matau ir ką girdžiu Vokietijoje. Jūs esate mano didžiausias variklis rašyti ir rasti temas. Džiaugiuosi, kad išdrįsau pradėti šį tinklaraštį. Nors kartais laiko trūksta tam, bet aš kaskart jaučiu begalinį malonumą dalintis su jumis mano atradimais. Tikiuosi, pavyks kitais metais rašyti reguliariau 🙂

O dabar atsisveikinu, kaip tai daro vokiečiai Advento metu. Linkiu Jums gražaus trečiojo Advento sekmadienio!

Baltų, skanių ir jaukių šv. Kalėdų!

Smagaus starto į Naujuosius Metus!

Komentarų: 5

  1. Aciu, Aiva! Kaip gera girdeti, kad vis dar yra ka “senbuviams“ atradineti Vokietijoje. Kad ir is naujo viska pamatyti – vel viskas suziba naujomis spalvomis 🙂

  2. Niurnbergas man visai salia, bet taip iki jo ir nenuvaziavau. Nors dar mama skambino ir sake, kad per “Laba ryta“ reportaza is Niurnbergo Kaledu muges rode 🙂 Vis tas laikas koja kisa, o prieskaledinis laikotarpis toks trumpas. Kaip tycia dar i ji ir mano gimtadienis isipainioja, kuriam irgi duokle reikia duoti. Na nieko, dar liko ka nuveikti kitiems metams, pries dar kitas Kaledas 🙂 Aciu, kad supazindinai su vokiskomis tradicijomis. Skeletas zinomas, bet visa kita nauja 🙂 Graziu svenciu ir tau!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s