Populiariausias Berlyno vyrukas

Kaip jis atrodo? Turi skrybėlę ir dvi spalvas: žalią ir raudoną. Prieš trejus metus atšventė savo 50-ąjį jubiliejų, tačiau jis visada išlieka jaunas. Ir jam tik tiek tereikėjo, kad taptų Berlyno simboliu, svarbiausiu suvenyru iš šio miesto ir būti mylimas net tolimojoje Japonijoje. Pakalbinti jo nepavyktų, nes jis – šviesoforo žmogeliukas. Tad kodėl jis toks ypatingas?

Ampelmann_Geher_re_800_Ampelmann GmbH
Nuotr. iš http://www.berlin.de
Nuotr. iš www.b-europe.com
Nuotr. iš http://www.b-europe.com

Rytų Vokietijoje jis buvo matomas kasdien, norint pereiti gatvę. Ir tai, galima sakyti, buvo skiriamasis ženklas, kad tu patekai į rytinę Vokietijos dalį. Mintis sukurti aiškų šviesoforo simbolį pėstiesiems gimė eismo psichologui Karlui Peglau. Didėjant eismui, daugėjant transporto priemonėms, reikėjo simbolio šviesofore, kuris atkreiptų pėsčiųjų dėmesį. Ir štai 1961 metais psichologo popieriuose gimė vyruko su skrybėle figūra. Jis iš pradžių net pirštus ir šypseną turėjo. Tačiau kol perėjo visus biurokratinius labirintus, šviesofore „apsigyveno“ tik po aštuonerių metų – 1969 metais. Beje, per tą laiką „neteko“ ir pirštų bei šypsenos. Šis simbolis buvo toks įtaigus, kad vaikams televizijoje net buvo sukurta animacinių filmų serija, mokanti eismo taisyklių.

Ampelmann_filmukas vaikams

Savo žavesio Rytų Vokietijos šviesoforo vyrukas neprarado ir Vokietijai susijungus. Pasirodo, jis turėjo fanų. Kai buvo nuspręsta, žaviuosius šviesoforo vyrukus pakeisti į tradicinius šviesoforo simbolius, jaunas dizaino studentas Markus Heckhausen iš Berlyno pradėjo juos rinkti gatvėje. Kaip jis po to žiniasklaidai pasakojo: „Man buvo gaila, kad šiuos charakteringus ir simpatiškus simbolius tiesiog išmes ir panaikins.“ Ką jis su jais darė? Ogi padarė originalius daiktus – lempas. Ir tai buvo antrasis šio simbolio atgimimas. 1996 – ieji. Tokių fanų Berlyne atsirado dar daugiau. Ir būtent jų dėka šie vyrukai su skrybėle dar ir šiandien rodo signalus pėstiesiems Berlyne iš šviesoforo. Be protestų to nebūtų pavykę pasiekti.

ippO dizaineriui, rinkusiam išinstaliuotus vyrukus ir iš jų gaminusiam lempas, šiuo metu priklauso šio simbolio teisės ir jis jau turi keturias parduotuves Berlyne, kuriose galima įsigyti visus galimus gaminius su taip vadinamu Ampelmann. Nuo makaronų iki vazų, nuo marškinėlių iki kempinių.

Teigiama, kad tai vienas iš nedaugelio Rytų Vokietijos simbolių, kuriam pavyko išgyventi.

 

Nuotr. iš www.ampelmann.de
Nuotr. iš http://www.ampelmann.de

 

 

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s