Mažų miestelių didelės istorijos. Lüneburg – miestas ant druskos

img_20161009_170323Kai mano draugė ištarė TAIP savo išrinktajam jaukiuose istoriniuose Liuneburgo santuokų rūmuose, juos sutuokęs valdininkas į bendrą gyvenimo kelią įdavė mažą druskos ryšulėlį. „Tik nemanykite, kad aš jums linkiu sūrių gyvenimo akimirkų“, šypsodamasis perspėjo vyras. „Druska šiame mieste – sėkmės ir turtų simbolis“. Ir, žinoma, jis nemelavo.

Nesvarbu, ką maisto ekspertai apie druską sako, liuneburgiečiai visada OLYMPUS DIGITAL CAMERAlaikysis kitos nuomonės, jiems druska – baltasis auksas. Prieš tūkstantį metų šis baltas atradimas juos išgarsino ir pavertė įtakingu tų laikų didmiesčiu. Ir už tai jie yra dėkingi šernui. Bent jau taip teigia legenda. Pro medžiotojus prabėgęs baltais kritalais pasipuošęs šernas išdavė ne naują laukinių kiaulių veislę, o po miestu slypinčius druskų klodus. Liuneburgas (šiuo metu pagal gyventojų skaičių kaip Alytus) ilgą laiką buvo vienas pagrindinių druskos tiekėjų pasaulyje.

Liuneburgo senamiestis
Liuneburgo senamiestis

17 amžiuje jis su savo 15 tūkstančių gyventojų buvo toks pats svarbus ir turtingas didmiestis kaip ir Hamburgas. Per tiek amžių pastarasis išaugo į milijoninį miestą, bet, deja, nepavyko apsaugoti istorinių pastatų nuo karo bombų. O tuo tarpu Liuneburgas liko jų visai nepaliestas. Tik pusvalandis kelio nuo Hamburgo į pietus ir jūs su kaupu gausite tai, ko Hamburge nėra – senamiesčio. Su plytinės gotikos statiniais iš viduramžių laikų ir „nėščiais“ namais. Negalvokite, kad tais laikais tai buvęs ypatingas architektūros stilius statyti pilvotus namus. Pasirodo, tai tik statybinė klaida. Akmenys buvo maišomas su gipsu, o šis per stipriai degintas – išsiplėtė. Dabar šie namai turbūt turistų labiau fotografuojami nei tradiciniai objektai. Ir kas pasakys, kad nėra to blogo, kas neišeitų į gerą?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Pilvotas namas

Šis šūkis išties puikiai tinka Liuneburgui. Nes jei ne druska, šiuo metu niekas negalėtų

Lüneburger Heider / Liuneburgo viržių platybės
Lüneburger Heider / Liuneburgo viržių platybės

žavėtis už Liuneburgo plytinčiais viržių laukais. Dabar žmonės čia plūsta, ypač rugpjūčio mėnesiais, kai violetiniais žiedais pasidengia platybės. Aikčioti, grožėtis ir išbandyti čia ne vieną siūlomą pėsčiųjų taką. O kažkada čia ošė miškai. Bet kadangi druska buvo gabenama medžių statinėse, iš aplink miestą supančių galingų miškų liko tik pliki laukai.

Kaip mažas vaikais džiūgavau pamačiusi lietuvišką druskos žodį
Kaip mažas vaikais džiūgavau pamačiusi lietuvišką druskos žodį

Apie druskos istoriją, jos gavybą, naudą ir svarbą šiandien pasakoja Druskos muziejus (Salzmuseum), įsikūręs buvusiame druskos gavybos fabrike. Nueikite – tikrai įdomu! Pačio fabriko Liuneburge nebeliko prieš 30 metų. Bet druska apie save miestiečiams vis primena. Vienoje miesto dalyje tai ypač akivaizdu – didžiulis griovys suardęs kelią. Sako, čia druska pasidarbavo. Ji taip pat prisidėjo prie to, kad Liuneburgas vietomis kalvotas. Dar viena įdomi detalė, ką iš tiesų gali druska. Ji iškėlė iš vandens mažąją Helgolando salą. Ir teigiama: kai britai bombardavo ten Antrojo pasaulinio karo metu slepiamą nacių karinę emuniciją, vibravimas druskos keliu pasiekė net patį Liuneburgą.

Kai vaikštinėsite po Liuneburgą, atkreipkite dėmesį į 108 m aukščio pasvirusį Šv.

Iš viršaus bokšto pasvyrimo nesimato
Iš viršaus bokšto pasvyrimo nesimato

Jono bažnyčios bokštą (St. Johanniskirche). Šįkart tai visai ne druskos kaltė, kad bokštas prašosi rankomis paremiamas, o architekto. Liuneburgo bokštas pasvyręs beveik tiek pat kaip ir Pizos bokštas. Tad kam važiuoti į Italiją?

O jei kada tektų skaityti garsaus vokiečių poeto Heinrich Heine laišką seseriai, kad Liuneburgas jo nesužavėjo, netikėkite juo. O geriau atvažiuokite patys. Aš kitos nuomonės.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s