Altes Land. Obuolių skinti ant Elbės kranto

Kur pažvelgsi, visur balta – ši citata iš S. Nėries “Senelės pasaka” tinka ne tik žiemai aprašyti, bet didžiausiam Šiaurės Europoje sodui, įsikūrusiam Hamburgo pašonėje. Tiesa, tik tada, kai baltai pražysta obelų žiedai, ir, žinoma, jei oras nekrečia pokštų. Tai būna gegužės mėnesį. 170 kvadratinių kilometrų plote įsikūrę sodai vadinami Altes Land ir turistus traukia visus metus. Smagiausia čia su dviračiais.

Altes Land pavadinimas ne dėl to, kad sena

Kuklūs žiedai geugžę
“Altes Land“ dar be žiedų

Kai girdėdavau apie šiuos sodus, savo vaizduotėje piešiau vieną labai didelį sodą, tarp obelų besidriekiančius keliukus dviračiams minti ar pasistiebus ant kojų pirštų obuoliams skinti. O jei jau Altes Land, tai jau mačiau, kaip sodų istorija mena pro-pro-pro-pro-pro-pro-pro-pro senelių gimimą. Tuo beveik buvau įsitikinusi. Mano teorija pasitvirtino tik dalinai. Iš tiesų, šiandien tikrai šią Elbės pakrantės dalį, mojuojančią Hamburgui iš kito kranto, galima priskirti prie senųjų žemių. Tačiau šį pavadinimą sodai visada turėjo. Tik todėl, kad šio regiono dialektu jie skamba – Olland (bendrine vokiečių kalba – Altland). Mat čia prieš beveik 1000 metų šeimininkavo olandai. Šie pasirūpino, kad Elbės vandenys pavasarį netaptų kasmetiniu siaubūnu, dėl to supylė pylimus ir nutiesė drenažus. Rojus – vaismedžiams. Rojus –gyventojams. Šiandien ir turistų akims.

Iš kartos į kartą

Altes Land gegužės pradžioje

Vieno didelio sodo neradau. Bet radau daug didelių sodų. Važiuojant per kaimus ir miestelius prie kiekvieno namo matyti ne bulvių laukai ar pievos,  o obelų sodai. Kai kurių teoritorijose jų net galo nematyti. Tiek vaismedžių vienoje vietoje tikrai nesu mačiusi. Prancūzijoje taip driekiasi vynuogynai. O štai čia obelynai. Jų auginimo tradicijos perduodamos iš kartos į kartą. Drąsiai galima teigti, kad Altes Land regionas – obelų kraštas. Obelys užima beveik 90 procentų teritorijos. Kita dalis – vyšnios. Kiek mažiau yra kitų vaismedžių. Kažkas bandė visus juos suskaičiuoti. Teigiama, kad jų beveik 10 milijonų.

Dviratininkų rojus

Dviratininkams šis regionas labai draugiškas. Jei nuo Hamburgo iki Stade visada ministe Elbės upės pakrante, įveiksite 30 kilometrų. Ši atkarpa – tik maža bendro Elbės dviračio tako dalis. Nuo vieno Elbės galo Čekijoje iki kito Vokietijoje iš viso driekiasi 1260 kilometrų. Altes Land žemėse siūlau nuklysti nuo upės krantų. Tik tada geriau pažinsite šį regioną ir jo architektūrą. Per šimtmečius jis išvystė savo namų stilių: puošnūs fachverkiniai namai, didingi balti mediniai vartai (Prunkforten), kuriais seniau statydavosi tik turtingieji ūkininkai, ar  raižytos masyvios ir margai dažytos durys.

Regionui “Altes Land“ būdingos durys

Šios vadinamos jaunosios durimis (Brautür). Jos buvo naudojamos ne tik per vestuves, bet ir kaip atsarginis išėjimas, gelbstint turtą nuo ugnies. Dėl to anksčiau už šių durų buvo saugomas svarbiausias kiekvieno namų turtas. Kas žino, gal ir šiandien taip yra. Tačiau šiandien jau ir pačios durys tapo svarbiu turtu. Mat tai jau priklauso paveldui, ir gyventojai tuo labai rūpinasi.

Nuo pavasario iki rudens

Jorkas

Tipiškas Altes Land miestas, o kartu tai ir regiono centras – Jork su tipiška regiono architektūra, primenančią Nyderlandus. Čia organizuojamos ekskursijos, čia vyksta vasaros šventės, kasmetiniai žiedų karalienės rinkimai, o liepos mėnesiais – vyšnių kauliukų spjaudimo rungtynės (rekordas – 17,5 metrų). Nuo rugpjūčio organizuojamos ekskursijos po obelų pasaulį pažinti skirtingas obuolių rūšis. Ne tik paliesti, bet ir išragauti. O kai rinksitės obuolius aplinkinių miestų parduotuvės ar turguose, atkreipkite dėmesį, iš kur jie. Gal tai senas obelų auginimo tradicijas menančio Altes Land regiono derlius. Tad būtinai paragaukite.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s