Kas sieja Vinetu ir šikšnosparnius?

Jis – turbūt žinomiausias indėnas. Gimė jis ne tolimosiose laukinėse prerijose, bet vokiečio rašytojo Karl May galvoje. Vinetu – toks šio išgalvoto laukinių Vakarų didvyrio vardas. Ir žino jį kone kiekvienas, net jei jo nuotykių niekada neskaitė. Už jo didvyriškumą ir jo galią įveikti blogį net pats rašytojas turėtų jam (ir sau už idėją) padėkoti. Vinetu nuotykių dėka Karl May tapo labiausiai skaitomu visų laikų vokiečių rašytoju visame pasaulyje. O štai niekam nežinomas nedidelis Šiaurės Vokietijos miestą Bad Segeberg šiandien galima vadinti laukinių Vakarų sostine. Jau beveik 70 metų vasaromis čia atgyja Vinetu personažas kalno papėdės arenoje.


Kaip gimė idėja?
O ką darytumėte jūs su iš po karo likusia įrengta arena (Hitleris čia nacių susirinkimus planavo)? Ji talpina tūkstančius žiūrovų. Įkurta prie svarbios miesto vietos – labai senos, beveik 100 metrų didumo kalkinės uolos Kalkberg, ant kurios kažada ir pilis stovėjusi, o dabar paauganti kasmet po milimetrą. Sugriauti būtų kvaila. Bet ir apleisti kažkaip netinka. Organizuoti teatrą po atviru dangumi! O kokius spektaklius rodyti? Operas? Klasikinius? Komedijas? Ne, kupinus nuotykių. Išradinėti dviračio nereikia. Ir nieko naujo išgalvoti nereikia. Juk yra mėgstamas gerasis Vinetu. Ir net nesvarbu, kad jis, Karl May ir Bad Segeberg nieko bendro neturi. Visiškas valdžios netikėtas akibrokštas lyg pirštu į akį pataikė į žmonių poreikius. Nualintoje karo Vokietijoje (tai buvo 1952 metai) šie spektakliai tapo tarsi gaiviu gurkšniu. Ne tik tapo, bet ir juo liko.

Vasaros sezono tradicija
Kasmet vis nauji Vinetu nuotykiai sutraukia apie 360 tūkstančių žiūrovų. Nuo birželio pabaigos iki rugsėjo pradžios, tris dienas per savaitę, kai kuriomis dienomis net po kelis kartus. Pirmaisiais dešimtmečiais aktoriais buvo mėgėjai. Kai sumažėjo susidomėjimas ir pradėjo klibėti spektaklių likimas, buvo nuspręsta kviestis žinomus aktorius. Ir vėl sprendimas absoliučiai pasiteisino. Vinetu personažą aktoriai įkūnija ne vienerius metus. Paskutinysis tai darė penkerius metus. Dabar vėl ieškomas naujasis.

Daugeliui šiaurės vokiečių šis spektaklis tapusi vasaros tradicija. Ne viena karta su ja užaugo. Lyg viešnia, nežinanti tikrųjų „etatinio“ žiūrovo papročių, pasijutau ir aš, kai galų gale išsirengiau pasižiūrėti šio šou po atviru dangumi.

Laukinių Vakarų nuotaika
Visa teritorija lyg mažas kaubojiškas miestelis. Tik šalia stovintys miestiečių gyvenamieji namai sugriauna iliuziją, esant Laukiniuose Vakaruose (oi, kaip jiems turbūt kartais tie Vinetu fanai atsibosta). Dar dvi valandos iki spektaklio pradžios, o jau būriuojasi minios, atvažiuoja žiūrovai organizuotais autobusais. Vieni rankose su pledais ar paminkštinimais. Akivaizdu, sėdimos vietos ne pačios patogiausiausios, pagalvoju aš. Kai kurie persirengę indėnais ar kaubojais, dar kiti – plaukuose pluksnų prisismaigę. Galėjau ir aš prie jų prisijungti. Galimybės tam suteiktos – parduotuvėse visa atributika pasiruošusi būti nupirkta. Jei dar daug laiko iki spektaklio, prašom, apsilankyk specialiai įrengtame kaubojiškame miestelyje. Tiesa, už papildomą mokestį.

 

Likus valandai iki spektaklio, plačiai atsiveria mediniai vartai į areną ir netrukus ji pradeda pildytis žiūrovais. Aukščiausios meninės kokybės tikėtis čia neverta. Bet abejingais tikrai nepaliks. Tuo labiau, visada reikia būtų budriam – niekada nežinai, iš kurios pusės pasirodys aktoriai. Atjos žirgais ar atvyks traukiniu. Nuvilnijus nuostabai, žiūrėk, virš galvos erelis praskrido. O aplodismentais kaskart pasitinkamas Vinetu, kaip ir kiekviena jo įveikta kova prieš blogiečius apdovanojama plojimais.

 

This slideshow requires JavaScript.

Jei važiuosite į Bad Segeberg
Kitais metais ir vėl Vinetu kovos prieš blogiečius (nuo birželio 29 iki rugsėjo 8 dienos). Šiems šou, mano įsitikinimu, užtenka ir kuklių vokiečių žinių. Net jei ir vyksta nemažai dialogų, tačiau pakilią spektaklio nuotaiką ir arenos atmosferą pajusti tai netrukdo.

O dabar Bad Segeberge vėl sumažėjo žmonių srautas. Kasdienybė vėl pulsuoja žiemos sezono ritmu. Liko tik 17 tūkstančių jo gyventojų ir 30 tūkstančių šikšnosparnių, kurių namais yra tas pats Kalkberg. 500 kvadratinių metrų uolos plote įrengtas šikšnosparnių centras Noctalis. Tad jei lankysitės pas Vinetu, apsilankykite ir pas šiuos gyvūnus. Arba organizuokite eiliškumą atvirkščiai.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s