Kuo kvepia Kelnas?

Ne kažkur elegantiškoje Prancūzijoje, o Vokietijos mieste Kelne lig šių dienų veikia seniausias parfumerijos fabrikas. Tačiau tuo pasirūpino visgi ne vokietis, o parfumeris italas Johanas Farina. Tai jis 1709 metais nutiesė kelius į kvapų pasaulį, tuomet, kai miestas skendėjo smarvėje. Geriau net neįsivaizduoti, kas dėjosi tuo metu Kelno mieste, kai beveik niekas neturėjo tualetų, kai net klimingieji iš baimės pasigauti ligas nesiprausė, o šiukšlės buvo metamos per langus.

Gelbėdamasis nuo nosį raukiančių kvapų ir ilgėdamasis itališko pavasario ryto po lietaus kvapo, parfumeris sukūrė šiandien vadinamą Kelno vandenį arba vokiškai Kölnisch Wasser. Johanas Farina jį pavadino Farina Original Eau de Cologne. Jo buteliukyje tilpo bergamotės, žaliųjų citrinų, greipfurtų ir apelsinų kvapų mišinys. Tačiau kvepalai gelbėjo ne tik nuo smarvės. Šiuo kvapiuoju skysčiu turtingieji valėsi dantis ar dezinfikavosi rankas.

Gerą kvapą ir kvepalų sėkmę užuodė Farinos konkurentai. Tik, deja, niekam nepavyko pakartoti jo sėkmės. Kol savo vestuvių proga vokietis Wilhelm Mülhen dovanų gavo slaptą Farinos kuriamų kvepalų receptą. Tai buvo beveik po 100 metų. Jis pasiraitojo rankoves ir įkūrė atskirą parfumerijos fabriką. Šiandien labai abejojama, ar jis tikrai gavo originalų Farinos kvepalų receptą. Bet viena tikrai aišku. Jo šeimos gaminami kvepalai kur kas žinomesni visuomenėje lig šių dienų. Visų pirma – dėl kainos. Jie kainuoja beveik 20 eurų. Tuo tarpu origanalieji – trigubai daugiau. O kad išvengtų pykčių su italo parfumerio palikuoniais, Mühlen šeima suteikia kvepalams kitą pavadinimą – „4711 – Echt Kölnisch Wasser“ arba lietuviškai „4711 – tikras Kelno vanduo“. Ką reiškia skaičius? Čia dar kita istorija. Prancūzų valdymo metais pastatas, kuriame buvo gaminami kvepalai, buvo sunumeruotas 4711 numeriu. O ši skaičių kombinacija tapo kvapaus vandens pavadinimo dalimi.

Kvepalų “4711“ buteliukas Valdovų rūmuose / Nuotr. http://www.valdovurumai.lt

Jo originalų buteliuką, tik be etiketės, galima pamatyti net nesilankius Vokietijoje, Valdovų rūmuose. Archeologai jį rado šalia Pilies kalno, kur Antrojo pasaulinio karo metais buvo įrengti vermachto kariuomenės įtvirtinimai.

Tik dėl kvapų muziejaus (vok. Duftmuseum), kuriame pasakojama originalių Kelno kvepalų istorija, teks atvažiuoti į Kelną. Tiesa, šventinėmis dienomis jis neveikia. Karnevalas – viena iš labai svarbių priežasčių dvi dienas nedirbti. Tada kvapai tikrai ne galvoje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s