Ko dar nežinojote apie vikingus

Grubūs, aršūs, karingi, stiprūs. Kokius vikingus jus piešiate? Mano vaizduotėje – jie tokie. Gal kiek neigiamas paveikslas apie juos, bet kažkodėl vikingai tik taip vaizduojami. Sužinojusi apie atkurtą 1000-io metų senumo tuometinį vikingų didmiestį Haithabu Šiaurės Vokietijoje netoli Danijos sienos, išsiruošiau. Vertėjo nuvažiuoti bent jau dėl vieno sugriauto mito. Ir dėl pamaitinto smalsumo.

@Stiftung Schleswig-Holsteinische Landesmuseum

Beveik 300 metų Haithabu (dabartinio Schleswig miesto pakraštyje) buvo vienas svarbiausių prekybinių vikingų miestų Šiaurės Europoje. Vieta – labai praktiška: Baltijos jūros gilioje įlankoje, tarp Skandinavijos ir Vidurio Europos. Už 40 kilometrų – Šiaurės jūra. Klestėjo, bujojo ir tiesė prekybinius tiltus net iki Irako, Konstantinopolio. Tačiau 11 amžiaus pabaigoje neatlaikė miestas slavų puolimo. Haithabu buvo sugriautas, o kartu su pralaimėjimu dingo jis ilgam iš visų atminties.

Žvilgsnis į vikingų kasdienybę / Asm. nuotr.

Tačiau šiandien, archeologų pastangomis, šią Haithabu gyvenvientę vėl galima aplankyti. Nuo vikingų istorijos muziejaus iki atstatytos gyvenvietės veda ne trumpas kelias per pievas ir pylimus, kuriuose ganosi galvijai, priklausantys Haithabu. O gyvenvietėje pagal archeologinius duomenis atstatyti  svarbiausi septyni vikingų pastatai ir dalis uosto. Archeologams pavyko iki šiol ištirti tik 5 procentus visos gyvenvietės. O atrasti ir ištirti istorikams yra dar daug ko. Miestas tikrai išgyveno gerus laikus. Gyventojų skaičius siekė beveik 2000. O tuometiniai skaičiais, tai jau – didmiestis. Su gatvėmis, gyvenamaisiais ir prekybiniais pastatais. Su prestižnėmis profesijomis ir gerai kvalifikuotais amatininkais: medienos tekinimo, juvelyrų, kalvių, vikingų ginklų gamintojų.

Yra žmonių, kuriems vikingų gyvenimo būdas priimtinas ir šiandien / Asm.nuotr.

Nors į Haithabu buvo plukdinamos prekės iš viso pasaulio, nors tai buvo svarbus prekybos vikingų taškas, vis dėl to vietiniai gyventojai gyveno labai kukliai, dirbo daug ir sunkiai. Šias kuklias gyvenamasias sąlygas galima matyti ir atkurtuose vikingų gyvenamuosiuose namuose. O jei labai pasiseks, sutiksite ir žmogų, kuriam labai artimas vikingų gyvenimas ir šiandien. Kaip mūsų sutikta moteris iš Danijos. Kartą per metus ji savaitę gyvena vikingų sąlygomis, o lankytojams pasakoja apie Haithabu gyventojus.

Tik atsisveikindama pridurė: „Pasakokite apie šį muziejų savo draugams ir kaimynams. Tik būtinai pasakykite, kad vikingai niekada nenešiojo šalmų su ragais“. O jūs tai žinojote?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s