Ten, kur jūros gruntas horizontą bučiuoja

Vatų jūra (vok. Wattenmeer). Man ji tokia paslaptinga ir ir tokia žavi. Gal dėl to, kad nenuspėjama. Jos šiek tiek yra prie Danijos, šiek tiek prie Olandijos, bet daugiausia – prie Vokietijos. 500 kilometrų į ilgį, iš viso – apie 1000 kvadratinių metrų, į kuriuos tilptų bent penkios Kuršių Nerijos. Šį plotą formuoja tik vėjas ir vanduo. Kasdien vis naujai. Daugiau nei 10 tūkstančių gyvūnų ir augalų rūšių šioje vietoje jaučiasi kaip namie. Milijonai migruojančių paukščių čia mielai sustoja pailsėti. Šis vatų jūros regionas – didžiausias pasaulyje, reguliuojamas gamtos. Jau 10 metų jis – UNESCO globoje. Šiaurės vokiečiams tai – dar viena šventė ir dar viena proga didžiuotis šia ypatinga gamtos vieta.

Kas yra vatų jūra, jau esu kartą rašiusi (pasiskaityti galite čia). O kodėl vatų jūra tapo UNESCO globotiniu? Dėl trijų nenuginčijamų priežasčių (UNESCO užtektų vienos).

Geologija. Niekur pasaulyje nėra tokios dinamiškos ir įvairios pakrantės, kurią formuotų vanduo ir vėjas. Nors vatų jūrai tik 8 tūkst.metų, ji nepaprastai daug gali papasakoti apie Žemės istoriją.

Ekologija ir biologiniai procesai. Vatų jūros gyvūnai ir augalai yra aukščiausios klasės ekspertai, gebantys prisitaikyti prie nuolat besikeičiančių aplinkos sąlygų.

Biologinė įvairovė. Vatų jūra vienas didžiausių tyrlaukių Europoje, kuriame karaliauja daugiau nei 10 tūkstančių augalų ir gyvūnų rūšių.

Vienas iš Vatų jūros ambasadorių – ruonis

Kai kurie gyvūnai vadinami Vatų jūros ambasadoriais. Dar kitaip vadinami didžiuoju penketuku arba Big Five. Tai – ruonis, pilkasis ruonis, jūrų kiaulė, jūrinis erelis ir europinis eršketas. Visus juos, išskyrus žuvį, galima pamatyti, apsilankius prie Šiaurės jūros. Pasirodo, eršketas, nors jam ir paskirtas Vatų jūros ambasadoriaus titulas, mat tai buvusi seniausia šio regiono žuvis, čia jau išmiręs.

Tad, jei lankysitės Šiaurės Vokietijoje, nuoširdžiai rekomenduoju apsilankyti prie Šiaurės jūros. Priežasčių yra begalės. Įsitikinkite patys. O jei kas klaus, iš kur sužinojote apie šią vietą. Sakykite: iš šeštos Vatų jūros ambasadorės Astos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s